Kløvermarkskirken søger præst


Kløvermarkskirken har været uden ansat præst siden efteråret 2023. Derfor er stillingen som præst ledig og tiltrædelse kan ske hurtigst muligt. Holbæk Baptistmenighed (Kløvermarkskirken) er en åben og levende kirke med 133 medlemmer og mange aktiviteter, stærk på tradition og parat til fornyelse. Et godt sted at være.

Vi kan tilbyde
… en fuldtids fastansættelse under trygge forhold.
… en dagligdag med tætte relationer til andre kirker og præster.
… løn og pension efter BaptistKirkens løntabel.
… stor frihed til selv at forme og tilrettelægge arbejdet.

Vi ønsker en yngre præst der
… kan samle og lede børn og unge.
… vil være med til at forny vores gudstjenester.
… har teologisk uddannelse og en solid baggrund i egen kirketradition.
… er visionær leder og som kan være med til at styrke menighedens udvikling.

Nærmere oplysninger kan fås ved henvendelse til menighedsrådets formand Janne Gammelmark Pedersen, tlf. 4110 7027 eller janne@gammelmark.xyz. Send ansøgning inkl. CV og relevant dokumentation til Janne.

Find flere oplysninger her…

Download annoncen i PDF format her…

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *